| Brand Name: | BOE |
| Model Number: | GV101WXM-N85 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiation |
| Payment Terms: | T/T,W,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 3000pcs per week |
BOE Technology Group Co., Ltd. GV101WXM-N85 (Product Code: BOE0950) is a 10.1-inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel with integrated WLED backlight system and LED driver. This panel features antiglare treatment and operates within a temperature range of -20°C to 70°C. Recommended applications include tablets and similar devices.
| Brand | BOE |
| Model P/N | GV101WXM-N85 |
| Diagonal Size | 10.1" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×800, WXGA 149PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 216.96(W)×135.6(H) mm |
| Outline Dimensions | 228.2(W)×148.85(H)×4.9(D) mm |
| Surface Treatment | Antiglare (Haze 25%) |
| Luminance | 430 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Response Time | 30ms (Typ.) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) |
| Operating Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
| Color Support | 16.7M 48% NTSC |
| Light Source | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Weight | 250g (Max.) |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | LVDS (1 ch, 8-bit), eDP1.2, HBR1 (2.7G/lane), 40 pins Connector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C |