| Brand Name: | BOE |
| Model Number: | HB140WX1-401 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiation |
| Payment Terms: | T/T,W,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 3000pcs per week |
| Panel Brand | BOE |
| Panel Model | HB140WX1-401 (BOE05CF) |
| Panel Size | 14.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1366(RGB)*768 (WXGA) |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 309.399(W) * 173.952(H) mm |
| Outline Dimensions | 320.4(W) * 205.1(H) * 3.6(D) mm |
| Surface Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 200 cd/m² (Typical) |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typical) |
| Viewing Angle | 45/45/20/40 (Typical, CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Optimal Viewing | 6 o'clock position |
| Response Time | 12ms (Typical, Tr+Td) |
| Display Colors | 262K (45% NTSC) |
| Backlight Type | 9S4P WLED, 15K hours lifespan, With LED Driver |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Screen | Without touch capability |
| Form Factor | Flat (PCBA Flat, T3.4~4.0mm) |
| Signal Interface | eDP (1 Lane), 30 pins, Connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typical) |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |