| Brand Name: | BOE |
| Model Number: | NV156FHM-N52 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiation |
| Payment Terms: | T/T,W,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 3000pcs per week |
Model NNV156FHM-N52 featuring 1920*1080 Full HD resolution with 141 PPI pixel density, 1200:1 contrast ratio, and 30-pin eDP interface.
The NV156FHM-N52 (Product Code: BOE0847) is a 15.6-inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel from BOE Technology Group Co., Ltd. This panel features an integral WLED backlight system with LED driver and does not include a touch screen.
| Brand | BOE |
| Model P/N | NV156FHM-N52 |
| Diagonal Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)*1080 (FHD) |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Active Area | 344.16*193.59 mm |
| Outline Size | 350.66*216.25*2.6 mm |
| Luminance | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200:1 (Typ.) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (CR≥10) |
| Response Time | 30 ms (Typ.) |
| Color Depth | 1.06B (10-bit) |
| Color Gamut | 95% sRGB |
| Backlight | 10S6P WLED, 15K hours |
| Refresh Rate | 60Hz (with 120Hz MEMC options) |
| Interface | eDP 1.4b, 30-pin connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |
| Maximal Vibration | 1.5G (14.7 m/s²) |